Web Statistics
اطلاعات نویسنده:احسان موضوعموضوع: اخبار اخبار جالب ایران و جهان اخبار كامپیوتر و اینترنت      بازدید

افتتاحیه در اختتامیه!

پیش به سوی ایرانی الکترونیک 

دو روز پیش(26/2/89) یک اتفاق بسیار جالب در شهرستان زرند واقع در شمال استان کرمان به وقوع پیوست و آن هم این که: دانش آموزان دبیرستان پسرانه ی نمونه دولتی فرهنگ این شهر شاهد به افتتاح رسیدن مدرسه ی تمام الکترونیک خود بودند. در این مراسم تمام مسئولین عالی رتبه ی شهر و چندی از مسئولان سازمان آموزش و پرورش استان کرمان حضور داشتند.

ایده ی الکترونیکی شدن این دبیرستان را جناب آقای مصطفوی، دبیر دروس ریاضی - هندسه و حسابان، این دبیرستان دادند که با موافقت آموزش و پرورش، مخابرات، فرمانداری و سایر ارگان های دولتی شهر روبرو شد و همچنین سازمان آموزش و پرورش استان نیز از این ایده حمایت کرد تا اینکه در روز یکشنبه ی این هفته دبیرستان افتتاح گردید.

آقای مصطفوی، مجری این طرح، می گوید:

« اگرچه گام های ابتدایی این کار با موفقیت برداشته شده است اما ما هنوز به آن طرح ایده آلی که می خواستیم نرسیدیم و هنوز در این راستا کار بسیار است که امیدوارم با حمایت مسئولان مربوطه هرچه سریعتر به هدف خود برسیم.»

همچنین ایشان درمورد کارهایی که در این دبیرستان به انجام رسیده است می گویند:

« در هر کلاس علاوه بر قرار دادن یک سیستم مجهز رایانه، یک خط تلفن داخلی و یک دستگاه پروژکتور، یک قلم دیجیتال نیز قرار داده شده است که دبیران آموزشگاه با نوشتن مطالب مورد نظر روی یک صفحه ی مخصوص با این قلم ، می توانند مطالب را از طریق پروژکتور بر روی تخته ی کلاس بیندازند و این قلم جای ماژیک را پر کرده است. البته در نظر داریم در صورت حمایت مسئولین مربوطه در هر کلاس یک برد(تخته) هوشمند به جای تخته سفید(وایت برد) قرار دهیم تا کاملاً روش تدریس در این آموزشگاه به روشی نو در کشور مبدل گردد.»

همچنین ایشان افزودند که:

« در این دبیرستان(نمونه دولتی فرهنگ زرند) آموزش به صورت الکترونیکی صورت می پذیرد و همه ی کلاس ها با هم و همچنین با دفتر مدرسه به یک شبکه ی محلی متصلند و با هم در ارتباطند. به این صورت که دبیر اگر قصد برپایی امتحانی داشت به راحتی و درحالی که در کلاس درس حضور دارد می تواند تنها با یک کلیک فرمان چاپ کردن اوراق امتحانی را به دستگاه چاپگری که در دفتر دبیرستان قرار دارد بدهد، با این روش اوقات تلف شده در کلاس به حداقل رسیده و بازدهی آموزش بیشتر شده است زیرا هر کلاس به اینترنت پرسرعت مجهز است که دبیر علاوه بر انتقال معلومات خود به دانش اموز می تواند از دریایی غنی از اطلاعات(اینترنت) نیز دسترسی داشته یاشد و آن ها را نیز در اختیار دانش آموزان قرار دهد.  از مزایای این شیوه ی نوین این است که در آن دبیر می تواند درس خود را به همراه هر آنچه که نوشته و گفته است را ضبط کرده و در پایان آن را در اختیار دانش آموزان قرار دهد تا آن قسمت از درس که دانش آموز آنرا درک نکرده است، در خانه فرصت بازآموزی آنرا پدا کند. همچنین با این قابلیت دانش آموزانی که به دلیلی در جلسه ی درس حضور نداشته اند می توانند با گرفتن فایل درس از دبیر خود را به سایر دانش آموزان برسانند تا دبیر مجبور نباشد که در جلسه ی آتی دوباره درس و یا قسمتی از آنرا تکرار کند.»

ادامه مطلب را بخوانید»»»

ایشان درمورد تأثیر این شیوه بر یادگیری دانش آموزان می گویند:

« دانش آموزان با این شیوه ی نوین آموزش کمتر خسته می شوند و یادگیری آنان افزوده می شود. در کلاس تنوع و نوآوری به وضوح دیده می شود و دانش آموزان شیوه ای نو را در یادگیری تجربه می کنند. دبیر به راحتی در کنار تدریس خود می تواند از نرم افزارهای کمک آموزشی و اینترنت برای آموزش بهتر بهره گیرد. »

نظر چندی از دانش آموزان نیز در این باره شنیدنی است:

« با این شیوه ما کمتر خسته می شویم و در عین اینکه در کلاسیم می توانیم از اطلاعات بسیار زیاد اینترنت که برای افزایش معلومات و درک هرچه بیشتر دروس مفید است بهره گیریم. اوقات تلف شده در کلاس به حداقل رسیده و ما از ساعات درس به طور کامل استفاده می کنیم. روند آموزش با این شیوه سرعت بیشتری به خود گرفته و ما برای استفاده از نرم افزار های کمک آموزشی مجبور به رفتن به کارگاه کامپیوتر نیستیم و هر لحظه که دبیر تشخیص دهد می توانیم از آن ها استفاده کنیم. چون همه ی کلاس ها به شبکه متصل هستند ما می توانیم در اوقات بیکاری ای که در مدرسه داریم به نمازخانه مدرسه برویم و درس هر کلاسی را که می خواهیم به طور زنده  مشاهده کنیم و از آن بهره گیریم که در این صورت ما می توانیم از اوقات بیکاری خود بهترین استفاده را ببریم و نسبت به یادگیری درس رغبت بیشتری داریم.»

در پایان جناب آقای مصطفوی طرح تکمیلی که در سر داشتند و در صورت حمایت مسئولان قصد به اجرا در آوردن آن را دارند، می گویند:

« در ابتدا در سر داشتم که در  هر کلاس یک تخته ی هوشمند قرار بدهم که تنها موفق به تهیه ی یک عدد از آنها شدیم و همچنین در آینده ای نزدیک قصد داریم که چند دبیرستان شهرستان را به شبکه متصل کرده تا دانش آموزان دبیرستان های شهر بتوانند از درس های سایر دبیرستان ها که توسط دبیران دیگر در حال تدریس است به طور زنده استفاده کنند، که این کار باید با حمایت مخابرات صورت پذیرد. »

همچنین ایشان افزودند که با تحقیقاتی که انجام دادم این مدرسه اولین مدرسه ی دولتی تمام الکترونیک کشور است که از تمام امکانات الکترونیکی تدریس بهره می گیرد.

آن چه خواندید گزارشی بود از اولین مدرسه الکترونیکی کشور و من احسان مختاری که در این دبیرستان مشغول به تحصیلم با افتتحاح این دبیرستان به یاد فیلم های کره ای و ژاپنی افتادم که تمامی دانش آموزان از کامپوتر و تبلت و برد های فوق هوشمند در کلاس های درس استفاده می کنند. 

پیش به سوی ایرانی الکترونیک 

زروب را از طریق خوراك و ایمیل دنبال كنید!


این مطلب در تاریخ: سه شنبه 28 اردیبهشت 1389 و در ساعت : 08:28 ق.ظ ارسال شده‌است./. | نظر شما: ( نظر دریغ نشده!)
بفرمایید فید

مشترك رایگان خوراك ما شوید.
با وارد كردن آدرس ایمیلتان در فرم زیر آخرین مطالب ما را با ایمیلتان دنبال كنید:
سایر دوستان
فرهاد
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic