Web Statistics
اطلاعات نویسنده:معین موضوعموضوع:     بازدید

چشم لندن یا چرخ هزاره بلندترین چرخ و فلک اروپا با ارتفاع ۱۳۵ متر است که به عنوان یکی از جاذبه‌های توریستی لندن محسوب می‌گردد این چرخ و فلک در ساحل جنوبی رودخانه تایمز و روبروی ساختمان پارلمان بریتانیا واقع شده‌است. چشم لندن با سرمایه‌گذاری بریتیش ایرویز احداث شده و از سال ۲۰۰۰ در معرض استفاده قرار گرفت.چشم لندن از زمان افتتاح تا ماه مه سال ۲۰۰۶ به عنوان بلندترین چرخ و فلک جهان شناخته می‌شد عنوانی که در همان سال به چرخ و فلک ستاره نانچنگ رسید

 

 

 یکی از رازهای ماندگاری و نشاط لندن اقدامات مدیران این شهر برای ایجاد نمادها و بناها و تأسیسات فرهنگی است که در هر دوره تاریخ متناسب آن روز و روزگار جلال و شکوه و جاذبه به شهر بخشیده است. از جمله این اقدامات بنای "لندن آی"" است، چرخ و فلکی که جای کلیسای سنت پل نشسته و به "نماد" شهر تبدیل شده است همان طور که "میدان آزادی" نمادی از تهران بزرگ است.

چشم لندن

ادامه عکس ها ومطلب در ادامه مطلب

نمایی از چشم لندن در شب سال نو میلادی

گزارش زیر در باره این نماد فرهنگی است. لندن آی چرخ و فلک نو تأسیس و بزرگی است که در کمتر از چهار سال توانست جایگاه ویژه ای در اقتصاد و فرهنگ لندن و به طور کلی بریتانیا به دست آورد.

سالانه ده میلیون نفر بر این چرخ و فلک سوار می شوند و آن را به یکی از بزرگترین منابع جذب توریست بریتانیا تبدیل کرده اند. لندن آی نه تنها از نظر سرگرمی و تفریح و از نظر صنعت توریسم، بلکه از نظر جایگاه و تاثیر آن بر فضای شهری و معماری لندن، و از نظر تجربه ای که برای سرنشینان آن به وجود می آورد پدیده قابل مطالعه ای است.

چشم لندن

 

علل موفقیت این طرح در جذب توریست و ایجاد جاذبه جهانی برای شهری مانند لندن و مدیریت آن موضوع مهمی است که می تواند برای مطالعات مدیریت توریسم نتایج ارزشمندی به بار آورد. در این گزارش به مثابه یک مردم نگار تجربه و مشاهداتم را بیان می کنم، اگرچه قصد بررسی تمام ابعاد این پدیده را نداریم.

"لندن آی" یا "چشم لندن" چرخ فلکی با ارتفاع 135 متر است که در گاتولوگ معرفی آن "بلندترین و بزرگترین چرخ فلک جهان" لقب داده شده است.

"بریتش ایرز" یا سازمان "هواپیمایی بریتانیا" به مناسبت آغاز "هزاره سوم میلادی" یا "ملانیوم" جدید این چرخ فلک را در ساحل جنوبی "رود تیمز"در قلب منطقه توریستی و تاریخی لندن با صرف هفتاد میلیون پوند ایجاد کرد

چشم لندن

 لندن آی دارای 32 محفظه کپسول مانند به شکل دماغه هواپیماست که هر کدام 25 سرنشین ظرفیت دارد. یعنی جمعاً 750 سرنشین می توانند همزمان بر آن نشسته و از فراز رود تیمز، شهر لندن را نظاره کنند.

به اعتقاد دوید مارکس و ژولیا بارفیلد معماران هلندی سازندگان این چرخ فلک بزرگ، بشر همواره آرزوی پرواز داشته، از اینرو روش های مختلفی برای پرواز کردن خلق و اختراع کرده است.

معماران با ساختن بناهای بلند مرتبه به تحقق این آرزوی انسان همواره کرده اند. لندن آی هم یکی از شیوه های پرواز کردن آدمی است، شیوه ای که انسان تا ارتفاع 135 متر بر می خیزد و در عین حال حس پرواز را به آرامی تجربه می کند.

 تماشاگران را ببینید و لذت ببرید| www.tamashagaran.ir | برای تمام سنین و سلیقه ها...كلیك كنید تا باور كنید

هر دور گردش چشم لندن 30 دقیقه طول می کشد

لندن آی با سرعت کم به نحو دائم در گردش است و سرنشینان به تدریج سوار و پیاده می شوند، به نحوی که در هر ساعت 1600 سرنشین می توانند بر آن سوار شوند.

در پرواز نیم ساعته بر فراز رود تیمز می توان تجربه تازه ای از مشاهده چشم انداز لندن به دست آورد.

 مارکس و بارفیلد می گویند ایده ساخت این قطعه معماری گونه در فضای شهر لندن را از "برج ایفل" و "مجمسه آزادی" گرفته اند که تداعی بخش ارتفاع و بلندی هستند.

اما تفاوت اساسی بین لندن آی با برج ایفل یا مجسمه آزادی وجود دارد: در لندن آی سرنشینان به جای تماشاگر منفعل بودن، "مشاهده گر فعال" هستند. سرنشینان لندن آی از دور و از بیرون آن را نظاره نمی کنند بلکه در داخل آن می نشینند و با آن حرکت و زندگی می کنند. از اینرو لندن آی با سرنشینانش معنا می شود

چشم لندن

در عین حال، لندن آی برای صاحبانش، یعنی هواپیمایی بریتانیا و کسانی که از صنعت توریسم لندن استفاده می کنند، حکم معدن سرشار ثروت را دارد.

 از ابتدای راه اندازی لندن آی تاکنون، سالیانه ده میلیون نفر از آن استفاده کرده اند و هر سرنشین یازده پوند در قلک توریسم لندن واریز کرده است.

یعنی این چرخ همیشه در گردش که چیزی جز چند قطعه فلز و چند نفر گرداننده آن نیست، به تنهایی سالیانه صد و یازده میلیون پوند (قریب به صد و شصت میلیارد تومان) سرمایه جذب توریسم بریتانیا کرده است.

چشم لندن

بزرگی چشم لندن به حدی است که از فاصله نزدیک به 50 کیلومتری قابل مشاهده است

 

اگر مجموعه هزینه هایی را که هر توریست در مدت اقامت و بازدید خود در لندن انجام می دهد، محاسبه کنیم در آن صورت عایدی لندن آی رقمی معادل چند ده برابر درآمد حاصل از فروش بلیطش خواهد شد.

این درآمد سرشار باعث شد که در همان آغاز به کار، شرکت توریستی"گروه توساد" صاحب موزه معروف مادام توساد- که مالک یک سوم لندن آی بود، حاضر شد تنها برای خرید یک سوم دیگر سهم لندن آی 120 میلیون پوند به هواپیمایی بریتانیا پرداخت کند

 

چشم لندن

نمایی رویایی از شهر  در شب از درون چشم لندن

البته جاذبه توریستی و شهرت جهانی این چرخ فلک موجب آزار او نیز شده است. چهارشنبه بیستم دسامبر 2000 در حالیکه هنوز کمتر از یک سال از عمر لندن آی می گذشت معترضان کُرد ترکیه برای نشان دادن اعتراض خود به رفتار دولت ترکیه در کشتن 19 زندانی کُرد، لندن آی را اشغال کردند و 600 سرنشین آن به مدت 5 ساعت در هوا ماندند.

 احتمالاً همین مسئله باعث شده است که ماموران امنیتی هنگام سوار شدن سرنشینان به بازبینی و کنترل شدید آنها می پردازند و هنگام بیرون آمدن یعنی هر بار که اتاقکی خالی می شود آن را به نحو دقیق با دستگاه های الکترونیکی بازبینی می کنند.

زروب را از طریق خوراك و ایمیل دنبال كنید!


این مطلب در تاریخ: شنبه 7 شهریور 1388 و در ساعت : 10:00 ق.ظ ارسال شده‌است./. | نظر شما: ( نظر دریغ نشده!)
بفرمایید فید

مشترك رایگان خوراك ما شوید.
با وارد كردن آدرس ایمیلتان در فرم زیر آخرین مطالب ما را با ایمیلتان دنبال كنید:
سایر دوستان
فرهاد
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic